352 vers a vizeletről
Azt tudtad, hogy a középkorban a tudósok versbe, pontosabban kétsoros időmértékes hexameterekbe foglalták, hogy milyen típusú vizeletek léteznek, és ezek milyen betegségekre utalhatnak? Sajnos idézni ezekből forrás híján nem tudunk, de ajánlhatunk egy remek kultúrtörténeti összefoglalót a témában, amely a vizeletelemzés útját mutatja be az uroszkópiától a terhességi tesztekig. A vizeletvizsgálatot ugyanis annak idején húgynézésnek hívták és az ógörögből eredően uroszkópia volt a neve (naná, hogy ezt is a görögök). Ez a tudományág a középkorban élte fénykorát és az egyik központja egy itáliai egyetem volt Solernoban.
Vizeletvizsgálat a középkorban
Itt létesült a 11. és 12. században az első középkori orvosi egyetem, a kora középkor legfontosabb egészségügyi oktatási intézménye, latin nevén a Schola Medica Salernitana. Érdekessége, hogy – nagyot ugorva az időben – a II. világháború idején, 1943-ban, amikor különbéke-tárgyalások kezdődtek Olaszország és a szövetségesek között, akkor ide menekült az olasz király, továbbá itt alakult meg a rövid életű „déli kormány”. De ez történelem, és egy másik korszak. Vissza a középkorba és vissza a vizeletmintákhoz.
A nevezett egyetem egyik leghíresebb tanára, bizonyos Maurus, a német Wikipédia szerinti teljes nevén Maurus von Salerno orvos és író Regulae urinarum című könyvében behatóan foglalkozott a különböző betegségeknél nyerhető vizelet vizsgálatával. Az általa vett minták színéből, szagából, ízéből (hát igen: megkóstolta őket), zavarosságából diagnosztizálni igyekezett a betegségeket és megállapítani, mennyire súlyosak. Az orvosi praxisban a vizeletvizsgálatot tartotta a legfontosabb diagnosztikai eljárásnak, szerinte ez mond legtöbbet az emberi szervezet állapotáról.
Versbe foglalt vizeletminták
Az intézményhez kötődő másik tudós, Gilles de Corbeil (latinul: Egidius de Corbolio vagy Egidius Corboliensis) francia királyi orvos, tanár és költő, aki körülbelül 1140-ben született, és a 13. század első negyedében halt meg, négy orvostudományi értekezést írt, többek között 352 darab hexameterben (kétsoros, 6-6 verslábból álló költemény) foglalta össze a vizelettel kapcsolatos orvosi ismereteket, De urinis című könyve évszázadokon át referenciának számított az urológiában.
A cikk folytatodik: A vizeletvizsgálat története az uroszkópiától a genetikai tesztekig
Vizeletvizsgálat és vízkezelés
352 vers a vizeletről. A középkorban az itáliai orvosok versbe foglalták, milyen típusú vizeletminták léteznek. Vizeletvizsgálat, terhességi tesztek, genetikai teszt, uroszkópia. Húgyvizsgálat, kultúrtörténet, vers, vizelet teszt, klinikai vizeletvizsgálat, tesztek, uroszkópia, vizkezelés, tiszta ivóvíz fertőtlenítés, klór-dioxid, ivóvízkezelés, ClO2 fertőtlenítő szer
Ivóvízkezelés ClO2 fertőtlenítőszerrel
Kiegészítő téma, olvasmány: Első helyen az ivóvíz fertőtlenítés és vízkezelés klór dioxid szerrel.
Weboldalak Google-helyezésének javítása - tartalomoptimalizálás és linképítés
Prémium linképítés: egy honlap organikus helyezése a keresőoptimalizálás módszerével javítható, ez releváns tartalom biztosítását és külső linkek fogalmi hálózatának kiépítését jelenti. Bővebben: on-site seo: weblap.org optimalizálás - honlap seo - off-site seo: honlapra linképítés pr-cikkek elhelyezésével - előresorolás, Google első helyre kerülés keresőmarketing eszközökkel - link elhelyezés - értékes weboldalakon PR-cikk megjelentetés
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: