A skandináv ihletésű lakberendezési trendek évek óta tartó egyeduralma megtörni látszik, idén számos átmeneti és kevert stílus teszi változatossá a palettát, azonkívül egyre nagyobb teret hódít az északi geometrikus letisztultsággal és funkcionalitással sok tekintetben merőben ellentétes japán esztétikai vonulat, a vabi-szabi (wabi-sabi).
A vab-szabi szerint egy tárgy akkor szép és harmonikus, ha olyan, mintha a természet része lenne, ennek megfelelően szépségét növeli, ha az idő nyomot hagy rajta. Ahogy a készítés során adódó hibákat, úgy a használat során keletkező állagromlást sem igyekeznek kivédeni vagy elkendőzni e szemlélet követői. Ha egy edény megreped vagy eltörik, gyakran arannyal kevert agyaggal ragasztják meg, hogy ezzel is hangsúlyozzák: az idő múlásának nyomai, a természetes folyamatok értékesebbé teszik a tárgyakat.
A teakertben nagy szerep jut a természet szabálytalanságának, központi eleme pedig a teázás helyszínéül szolgáló kunyhó. A kőkert elsősorban meditációs tér, jellemzően kopár, javarészt homokba ágyazott kövekből áll, helyet kaphat benne valamilyen természetes vízforrás, de növények alig vagy egyáltalán nincsenek jelen. Fontos ugyanis, hogy semmi se vonja el a látogató figyelmét a saját gondolatairól, s a látvány inkább csak finom lendületet adjon az asszociációknak, de ne befolyásolja azokat.
A tájképkertet „kölcsönvett tájnak” is nevezik. Ezek a kertek eredetileg a shinto szertartás helyszínéül szolgáló szent helyek voltak. Kialakításuk során az emberi beavatkozás — az ösvények, építmények létrehozása — a növényzethez és a domborzathoz igazodik. A cél olyan természetrészlet létrehozása, amely tökéletes összhangban van a tágabb környezettel, a tájjal és a panorámával. A tájképkert nem az ember teremtő erejét kívánja hangsúlyozni, hanem a természet nagysága és eredendő szépsége előtt hajt fejet.
A japánkert összhangban van a tágabb környezettel, a tájjal és a panorámával
A japánkertekben a növények elrendezése morfológiájuk és színük alapján történik, természetes formájukon pedig nem változtatnak. Jellemzően előfordulnak örökzöldek, páfrányok, mohák és bambuszfélék. A kerti ösvényeket és hidakat gyakran kövekből rakják ki. A vízforrásnak természetesnek hatásúnak kell lennie, épp ezért nincsenek szökőkutak a japánkertekben. A kanyargós patakok mellé lámpásokat helyeznek, hogy ezzel jelképezzék a jint és a jangot, a tűz és a víz hagyományosan férfias, illetve nőies jellegét.
Az ősi japán szépségfelfogás térhódítása a lakberendezésben számos kérdést vet fel, hiszen ezúttal egy komplex, vallási eredetű létszemlélet adaptációjáról van szó. Az is kérdéses, hogy az európai ember számára mennyire ragadható meg teljes mélységében ez a szépségeszmény, s hogyan alkalmazható a mindennapokban. A reflektálatlan utánzás és a vabi-szabi tárgyainak pusztán dekorációs célú felhasználása nyilván kiüresíteni az irányzat esztétikai és filozófiai tartalmát.
Terasz berendezése japán stílusban. Télen infrafűtéssel melegíthető
Ajánlott honlap-olvasmányok a témában:
Milyen a japán télikert? – Mi a vabi-szabi / wabi-sabi? A japán szépségfelfogás gyökerei évezredesek. – kertépítés – terasz építés és fűtés infrával. Japán stílus, télikert berendezése, keleti szépségfelfogás, lakberendezés és design, vabi-szabi, wabi-sabi, keleti kert építés, teraszbeépítés budapest
Prémium linképítés: egy honlap organikus helyezése a keresőoptimalizálás módszerével javítható, ez releváns tartalom biztosítását és külső linkek fogalmi hálózatának kiépítését jelenti. Bővebben: on-site seo: weblap.org optimalizálás - honlap seo - off-site seo: honlapra linképítés pr-cikkek elhelyezésével - előresorolás, Google első helyre kerülés keresőmarketing eszközökkel - link elhelyezés - értékes weboldalakon PR-cikk megjelentetés