Rendezzük be japán stílusban a télikertet!
A japán szépségfelfogás gyökerei
A skandináv ihletésű lakberendezési trendek évek óta tartó egyeduralma megtörni látszik, idén számos átmeneti és kevert stílus teszi változatossá a palettát, azonkívül egyre nagyobb teret hódít az északi geometrikus letisztultsággal és funkcionalitással sok tekintetben merőben ellentétes japán esztétikai vonulat, a vabi-szabi (wabi-sabi).
A vabi-szabi a japán kultúrában gyökerező szépségfelfogás, esztétikai alapú életszemlélet. Az elnevezés etimológiája rávilágít ezen szemléleti struktúra cizelláltságára: a wabi és sabi szavak jelentése nehezen megragadható, ráadásul az évszázadok alatt újabb jelentésrétegek rakódtak rájuk, s így a kifejezés tartalma is módosult, árnyalódott. A két egybeforrt szó elsősorban a természetesség, egyszerűség, szabálytalanság jelentéseit hordozza, valamint utal arra, hogy az idő múlása nyomott hagy a tárgyakon. A fogalom a buddhista tanokból ered, s ahogy a teljes japán kultúrát, a vabi-szabi alakulását is nagyban befolyásolták a zen és a mahájána filozófia olyan alapozó eszméi mint a tökéletlenség és a mulandóság elfogadása.
A vabi-szabi a tárgykultúrában
A vabi-szabi fogalmának felbukkanása a sajátos japán teaszertartás kialakulásához köthető. A teázás esztétikája és szokásrendje a 16. században kezdett formálódni Japánban, legalábbis ekkor kapott jellegzetes japán jegyeket a jóval korábban elterjedt teázási ceremónia. Jelentős momentuma volt ennek az alakulási folyamatnak, hogy a gazdagon díszített, drága kínai porceláncsészéket helyi fazekasok által előállított, érdesebb, kevéssé kimunkált darabokra cserélték a teázás ceremóniamesterei. A teázás spirituális tartalmát erősítendő szándékoltan rusztikus, dísztelen, egyszerű eszközöket használtak. Úgy vélték, a puritán környezet lehetőséget nyújt a belső szépség megnyilvánulására.
A tradicionális japán fazekasság máig őrzi a teaedények készítésének több százéves hagyományait. Az égetés, a máz vastagsága és mintázata nem szigorú ellenőrzés alatt alakul. A közismert rakukerámia készítésekor nagy szerep jut a hideg levegővel való érintkezésnek és az égetés utáni vízbe merítésnek, mely véletlenszerű hatásokat eredményez a kerámia felületén. A mester koncentrált figyelemmel kíséri a folyamatot, de teret enged az esetlegességeknek. Azáltal, hogy a felületetek a négy őselem mindegyikével érintkeznek, megismételhetetlen, egyedi tárgyakat jönnek létre, melyek a vabi-szabi filozófiájának megfelelően tökéletlenségükben, természetességükben és esetleges hibáikban hordozzák szépségüket.
A vab-szabi szerint egy tárgy akkor szép és harmonikus, ha olyan, mintha a természet része lenne, ennek megfelelően szépségét növeli, ha az idő nyomot hagy rajta. Ahogy a készítés során adódó hibákat, úgy a használat során keletkező állagromlást sem igyekeznek kivédeni vagy elkendőzni e szemlélet követői. Ha egy edény megreped vagy eltörik, gyakran arannyal kevert agyaggal ragasztják meg, hogy ezzel is hangsúlyozzák: az idő múlásának nyomai, a természetes folyamatok értékesebbé teszik a tárgyakat.
A kert Japánban
Japánban a kertépítésnek sok évszázados hagyományai vannak, gyökerei a zen-budhizmusban és a shinto vallásban erednek. A japánkertnek funkcióját tekintve számos típusa van, legelterjedtebbek a teakertek, sziklakertek és a tájképkertek.
A teakertben nagy szerep jut a természet szabálytalanságának, központi eleme pedig a teázás helyszínéül szolgáló kunyhó. A kőkert elsősorban meditációs tér, jellemzően kopár, javarészt homokba ágyazott kövekből áll, helyet kaphat benne valamilyen természetes vízforrás, de növények alig vagy egyáltalán nincsenek jelen. Fontos ugyanis, hogy semmi se vonja el a látogató figyelmét a saját gondolatairól, s a látvány inkább csak finom lendületet adjon az asszociációknak, de ne befolyásolja azokat.
A tájképkertet „kölcsönvett tájnak” is nevezik. Ezek a kertek eredetileg a shinto szertartás helyszínéül szolgáló szent helyek voltak. Kialakításuk során az emberi beavatkozás — az ösvények, építmények létrehozása — a növényzethez és a domborzathoz igazodik. A cél olyan természetrészlet létrehozása, amely tökéletes összhangban van a tágabb környezettel, a tájjal és a panorámával. A tájképkert nem az ember teremtő erejét kívánja hangsúlyozni, hanem a természet nagysága és eredendő szépsége előtt hajt fejet.
A japánkertekben a növények elrendezése morfológiájuk és színük alapján történik, természetes formájukon pedig nem változtatnak. Jellemzően előfordulnak örökzöldek, páfrányok, mohák és bambuszfélék. A kerti ösvényeket és hidakat gyakran kövekből rakják ki. A vízforrásnak természetesnek hatásúnak kell lennie, épp ezért nincsenek szökőkutak a japánkertekben. A kanyargós patakok mellé lámpásokat helyeznek, hogy ezzel jelképezzék a jint és a jangot, a tűz és a víz hagyományosan férfias, illetve nőies jellegét.
A vabi-szabi a télikertben
Az ősi japán szépségfelfogás térhódítása a lakberendezésben számos kérdést vet fel, hiszen ezúttal egy komplex, vallási eredetű létszemlélet adaptációjáról van szó. Az is kérdéses, hogy az európai ember számára mennyire ragadható meg teljes mélységében ez a szépségeszmény, s hogyan alkalmazható a mindennapokban. A reflektálatlan utánzás és a vabi-szabi tárgyainak pusztán dekorációs célú felhasználása nyilván kiüresíteni az irányzat esztétikai és filozófiai tartalmát.
Jellegéből adódóan a vabi-szabi az ún. átmeneti terekben, a télikertekben, teraszokon jelenhet meg a legautentikusabban. A pihenőhelyek kialakítása történhet oly módon, hogy a tér kifinomult egyszerűsége a vabi-szabi inspirációját követve váljék a nyugodt kikapcsolódás, a kontemplatív pihenés, vagy akár a meditáció helyszínévé. A természetes anyagok, a rusztikus felületek, az idő nyomait magukon viselő patinás tárgyak, bútorok, valamint a természetes formájukban kiteljesedő növények összhangja elősegítheti az ellazulást és a befelé figyelést, lehetőséget teremthet a nyugodt elmélkedéshez vagy az elmélyült szellemi munkához.
Japánkert – Télikert – terasz beépítés és fűtés
Ajánlott honlap-olvasmányok a témában:
- Télikertek berendezése mobil növénykertnek – üveg terasz beépítés
- Kazinczy Ferenc és az angolkert – Világ Infra Terasz
- Budapest Infra. Teraszfűtés
Milyen a japán télikert? – Mi a vabi-szabi / wabi-sabi? A japán szépségfelfogás gyökerei évezredesek. – kertépítés – terasz építés és fűtés infrával. Japán stílus, télikert berendezése, keleti szépségfelfogás, lakberendezés és design, vabi-szabi, wabi-sabi, keleti kert építés, teraszbeépítés budapest
Weboldalak Google-helyezésének javítása - tartalomoptimalizálás és linképítés
Prémium linképítés: egy honlap organikus helyezése a keresőoptimalizálás módszerével javítható, ez releváns tartalom biztosítását és külső linkek fogalmi hálózatának kiépítését jelenti. Bővebben: on-site seo: weblap.org optimalizálás - honlap seo - off-site seo: honlapra linképítés pr-cikkek elhelyezésével - előresorolás, Google első helyre kerülés keresőmarketing eszközökkel - link elhelyezés - értékes weboldalakon PR-cikk megjelentetés
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: